W tym roku nastąpił bardzo duży wysyp grzybów. Codziennie widać, jak ludzie koszami wynoszą je z lasu. Niedawno napotkałem się z przysłowiem, które podobno zwiastuje ostrą zimę.

Zima czy lato

Z ostatnich lat pamiętamy, że wiosna była bardzo ciepła. Zdarzało się tak, że lato było bardziej bogate w opady deszczu niż wiosna. Wiosną świeciło więcej słońca itp. Nasze przyzwyczajenie sprawiło, że w tym roku nie spodziewaliśmy się tak nagłej zmiany pogody.

mushrooms-454170_640

Ostatni dzień sierpnia był ciepły, jednak w tym roku od 1 września coś się zmieniło. Układ baryczny spowodował spadek temperatury oraz opady deszczu. Pozostają one z nami aż do końca września.

Grzyby

Jak już wspomniałem wcześniej grzyby pojawiły się ze względu na dużą wilgotność powietrza a także stosunkowo niskie temperatury. Prawdziwki, podgrzybki i wiele innych gatunków grzybów znajdziemy w naszych lasach.

Przysłowie

Czas na nasze przysłowie ze wschodniej granicy, a dokładniej z Ukrainy. Ludzie tam mieszkający zaskoczyli mnie ciekawym przysłowiem, być może ktoś z was znał je już wcześniej. Ja spotkałem się z nim pierwszy raz.mushroom-1558824_640

Brzmi ono:

Gdy wystąpi w lesie wysyp grzybów będzie ostra mroźna Zima.

Czy faktycznie tak będzie? Nie wiem..

Myślę, że przysłowie może mieć w sobie ziarnko prawdy. Pojawiają się już prognozy na początek października, które prognozują śnieg w niektórych regionach Polski. Pożyjemy i zobaczymy.

Czytaj dalej!  Narzędzia Google na lekcjach geografii - podsumowanie i bibliografia

Napisane przez: Mariusz Kupczyk

1 Comment

Tomek

Właśnie myślałem, czy tegoroczny wysyp grzybów może mieć coś wspólnego z zimą w tym roku. Czekam na zimę, zobaczymy czy będzie mroźna 😉


This comment is considered not injurious

Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *