Wydruk w QGIS jest finalnym produktem tworzonym w programie QGIS, może być to np. mapa w postaci druku. W tym poradniku dowiesz się, w jaki sposób utworzyć druk przygotowanej mapy w programie QuantumGIS.

Wprowadzenie

W poradniku dowiesz się w jaki sposób utworzyć szablon wydruku mapy oraz jak zmieniać podstawowe elementy. Opiszę wszystkie najważniejsze elementy, o których warto wiedzieć.

Przygotowywanie wydruku

Jeśli mamy gotową mapę w postaci wektorowej, wystarczy kliknąć na przycisk nowy wydruk, aby utworzyć szablon wydruku. W poradniku będzie przedstawiony wydruk gotowej mapy hipsometrycznej dla Polski (Tworzenie mapy hipsometrycznej Polski).

Przycisk nowy wydruk znajduje się w lewym górnym obszarze programu.

nowy_wydruk(1)

Po wciśnięciu pojawi się okno, w którym należy wpisać nazwę wydruku. Można pozostawić to pole puste, jednak zachęcam do wpisania nazwy, tak, aby ułatwić pracę z wydrukami.

nowy_wydruk_mapa

Tak wygląda okno, w którym będziemy przygotowywać mapę do wydruku.

Aby dodać mapę na kartkę, kliknij przycisk (tak jak zaznaczono powyżej) i przeciągnij na biały obszar. Wstępną rzecz mamy już za sobą, czas popracować nad wyglądem całości.

Zmiana rozmiarów wydruku

W zakładce kompozycja mamy wszystkie potrzebne narzędzia, aby dostosować kartkę papieru, na której tworzymy szablon wydruku.

Możemy wybrać własny rozmiar lub wybrać jeden z gotowych. W kursie będziemy pracować na kartce A4 o orientacji poziomej. Możemy zmienić również ustawienia marginesów strony. Kolejnymi opcjami w kompozycji są:

  • liczba stron,
  • wartość rozdzielczości w DPI.

Jeżeli mamy większy obraz, a drukarka drukuje tylko kartki A4 i mniejsze, możemy wybrać liczbę stron i na kliku  umieścić naszą mapę, w ten sposób wydrukujemy większą mapę. Minus jest taki, że poszczególne elementy, trzeba będzie ze sobą posklejać.

Rozdzielczość DPI, czyli ilość pikseli przypadająca na jeden cal. W praktyce im większa rozdzielczość tym większa jakość, ale większy również rozmiar pliku. Optymalnie pozostawiamy 300 DPI. Naszą mapę możemy również wydrukować jako raster, zaznaczamy wtedy odpowiednią opcję.

Czytaj dalej!  Pobieranie danych Corine Land Cover (CLC)

Dodawanie tytułu do wydruku

Aby dodać tytuł mapy klikamy na ikonę dodaj tytuł i przesuwamy podobnie jak mapę na obszarze kartki. Aby edytować wielkość czcionki, jej styl i inne parametry tytuły klikamy na obszar tytułu, następnie wybieramy zakładkę właściwości obiektu.

Edycja tytułu

Pierwszą dostępną opcją jest pole tekstowe. Wpisujemy tam tytuł naszej mapy. W kolejnych sekcjach będziemy mogli zmienić właściwości czcionki. Inne właściwości są na tyle łatwe do zrobienia, że nie ma sensu ich omawiać.

Skala mapy

Skalę mapy możemy dodać na dwa sposoby, pierwszy z nich, najprostszy, to podziałka liniowa. Dodajemy ją z lewego panelu, podobnie jak inne elementy przesuwamy na obszarze kartki. Wszystkie parametry możemy ustawić podobnie jak dla tytułu. Proponuję ustawić w stylu: znaczniki u góry.

Drugi sposób to dodanie ręcznie warstwy tekstowej i wpisanie wartości skali mapy z właściwości obiektu mapy.

Dodawanie legendy

Podobnie jak inne sekcje, legendę dodajemy z panelu bocznego.

Aby edytować poszczególne elementy legendy, klikamy na właściwości obiektu (legendy) i odznaczamy opcję aktualizuj. Aby usunąć z niej niepotrzebne warstwy, klikamy na interesujący nas obiekt i wciskamy „minus”.

edycja_legendy

Podobnie możemy zmienić nazwę, wtedy klikamy na ikonę obok.

Zmiana skali i położenia mapy na kartce

Ostatnią czynności jaką powinniśmy wykonać to ustawienie odpowiedniej skali mapy i usytuowaniu jej na kartce. Klikamy na mapę, wybieramy zakładkę właściwości obiektu.

Naciskamy przycisk odśwież, z wyborem opcji cache. Możliwe, że mapa nam się przesunęła. Teraz ustawiamy na obszarze kartki, gdzie chcemy umiejscowić naszą mapę. Przykład poniżej:

ustawienia_mapy

Teraz ustalamy skalę mapy. Wcześniej jednak w opcjach kliknij na ustaw do zasięgu mapy, w ten sposób mapa nam się wyśrodkuje, teraz wpisujemy interesującą nas skalę, tak aby była optymalnie jak największa. Wybieramy opcję renderuj i klikamy odśwież. Mapa może się trochę ciąć przy powiększaniu jej, ponieważ w czasie rzeczywistym program ją renderuje. Opcję renderuj wybieramy tuż przed samym wydrukiem mapy. Jeśli pracujemy nad projektem całej mapy, pozostawiamy opcję cache. Jeśli mamy wybraną opcję cache, obraz mapy będzie nam się pikselizował. Dla warunków roboczych, w niczym to nie powinno przeszkadzać. Jeśli jednak jest to problem, po prostu klikamy odśwież.

Czytaj dalej!  Tworzenie hipsometrii w QGIS

Jeżeli wcześniej wpisywaliśmy skalę mapy ręcznie, powinniśmy edytować ten tekst i przypisać odpowiednią (aktualną) skalę.

Całość wygląda mniej więcej tak, jak poniżej na obrazku.

ostateczne_ustawienia

Przed kontynowaniem proponuję zapisać projekt szablonu.

Jeśli wszystko mamy gotowe, nie pozostaje nam nic innego jak wydrukować lub wyeksportować mapę. Klikamy odpowiednią dla nas opcję w górnej części programu.

eksport_mapy

Warto wyeksportować plik do postaci graficznej, ponieważ będziemy mogli sobie wydrukować mapę oraz udostępnić ją np. w internecie. Podczas wydruku program może się zawiesić, powinniśmy chwilę odczekać i wszystko będzie ok 🙂

Efekt końcowy wydruku

Ostatecznie mapa! W moim przypadku wygląda następująco:

mapa-hipsometryczna-polski

Napisane przez: Mariusz Kupczyk

1 Comment

Hela :)

Pomogło, dzięki! Czekam na więcej artykułów 😉


This comment is considered not injurious

Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *