Zastanawialiście się zapewne w jaki sposób podsłuchuje się nasze rozmowy telefoniczne, maile, smsy itp. Otóż jak się okazuje USA wraz z Wielką Brytanią, Kanadą, Australią oraz Nową Zelandią utworzyły sieć Echelon.

Echelon

Sieć Echelon jest zaawansowaną siecią wywiadu elektronicznego. Sieć posiada urządzenia do przechwytywania (podsłuchu) wiadomości m.in. w kanałach telekomunikacji. Jedna z baz nasłuchowych systemu znajduje się w Menwith Hill w Północnym Yorkshire w Wielkiej Brytanii, niedaleko Harrogate. Oficjalnie jest to baza wojskowa Wielkiej Brytanii, jednak część terenu jest dzierżawiona stronie amerykańskiej.

Echelon

Dane pochodzące z podsłuchu

System gromadzi i analizuje transmisje fal elektromagnetycznych przez urządzenia elektroniczne z całego świata – urządzenia telekomunikacyjne, IT, faksy, e-maile, transfery plików, rozmowy telefoniczne, komputery, radary, satelitów rozpoznawczych, s. telekomunikacyjnych itp. Raport Parlamentu Europejskiego przewidywał w tym kontekście możliwość m.in. przechwytywania ekranów komputerów z odległości na podstawie ich promieniowania oraz rozmów w pomieszczeniach na podstawie zdalnej analizy drgań szyb. System Echelon był też prawdopodobnie bezpośrednim źródłem informacji o korupcji przy wartym 6 miliardów dolarów przetargu na samoloty dla Arabii Saudyjskiej. W efekcie ogłoszenia NSA, przetarg stracił europejski Airbus.

Bibliografia

Paweł Krawczyk: Echelon – systemy monitorowania Internetu. ipsec.pl, 2001-11-15. [dostęp 2013-06-07].

Czytaj dalej!  Rośliny oczyszczające powietrze

Napisane przez: Mariusz Kupczyk

2 komentarze

each

I ɑm extremely imprеssed together with yߋᥙr writing skills and also with the lɑyout to your blog.
Ӏs this a paid theme or did you modify it your self?

Either way stay up the excellent high quality writing, it is rare to look a great blog like this one these days..


This comment is considered not injurious

Reply
Mariusz Kupczyk

Thank you!
Layout is a wordpress mantra. It’s a bit modified and improved.
I invite more often 🙂


This comment is considered not injurious

Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *