Google w dzisiejszych czasach sprawia, że nasze życie staje się dużo prostsze. E-książka Endemit.pl powstała w wyniku chęci ułatwienia nauczycielom przekazywanie wiedzy geograficznej uczniom. Posługiwanie się narzędziami Google w szkole jest idealnym pomysłem. Platforma jest dostępna za darmo dla każdego, wystarczy internet i trochę praktycznej wiedzy. Nauczyciel prowadzący nowoczesną i skuteczną lekcję geografii lub przyrody powinien korzystać z najnowszych zdobyczy dydaktyki. Dydaktyka nowoczesna opiera się o kształcenie z wykorzystaniem wszelkich multimediów, w tym Internetu.

E-książka Endemit.pl prezentuje narzędzia Google w przystępny sposób. Jest to doskonały sposób na uatrakcyjnienie lekcji. Geografia jako nauka przyrodnicza i społeczna korzysta z informacji globalnej. Sieć Internetowa pozwala w łatwy sposób wyszukiwać informacje. Skuteczna lekcja z wykorzystaniem informacji geograficznej to lekcja przyszłości.

Google nie tylko udostępnia informacje sprawdzone i rzetelne, ale także te od przypadkowych użytkowników. Jest bardzo dużo stron, które oferują profesjonalne podejście do tematu, ale także te, które posiadają wiele błędów merytorycznych.

Książka tworzona przez serwis Endemit.pl ma na celu skupienie narzędzi przydatnych w szkole oraz prezentacji skutecznych sposobów uzyskiwania efektywnych wyników pracy uczniów. Książka nie jest reklamą Google, ale wykorzystaniem narzędzi Internetu do przyswajania wiedzy. Z E-książką Endemit.pl Twoje lekcje będą ciekawe, atrakcyjne i efektywne.

Nie warto spędzać czasu na szukanie innych metod! Tutaj znajdziesz je wszystkie, łatwo przyswoisz i przekażesz je uczniom.

Nudzi Cię Twoja praca w szkole? Czujesz wypalenie zawodowe? Przeczytaj E-książkę Endemit.pl pt. „Sukces w szkole dzięki Google – skuteczne lekcje geografii”

Konto Google

Założenie konta w serwisie Google jest niezwykle prostą operacją. Jeśli nasi uczniowie posiadają już takie konto, warto ich przekonać, że założenie nowego będzie dla nich bardziej korzystne (konieczność efektywnych lekcji). Narzędzia Google sprawiają, że zbiera się o nas różnego rodzaju dane, które potem są nam wyświetlane np. w formie reklam. Założenie nowego konta pozwoli nam na używanie go tylko podczas uczenia się, dzięki czemu uwagę ucznia skoncentruje się głównie na naukę, a nie na różnego rodzaju dodatki np. zabawnych stron internetowych itp.

telefon na lekcji

Ryc. 1. Smartphone i komputer w szkole. Źródło: https://pixabay.com/pl/apple-komputer-iphone-klawiatura-1839873/

Założenie nowego konta w narzędziach Google powinno przebiegać w ściśle określonym kierunku, ponieważ będziemy korzystać z ważnych funkcji. Przechodzimy więc do sedna sprawy, czyli rozpoczęcia założenia konta w serwisie Google. Zachęcam, aby uczniowie zrobili to na swoich Smartphonach lub w sali komputerowej. Zaoszczędzimy czas, ale przede wszystkim wprowadzimy dotychczas nieznany dla uczniów cel lekcji. Rejestracja w Google jest bezpłatna, wykorzystane zostaną tylko i wyłącznie darmowe narzędzia. Dzięki takiemu zabiegowi lekcję przeprowadzimy tanim kosztem, a także sprawimy, że będzie ona ciekawsza. Koniecznym elementem przeprowadzenia zajęć w oparciu o niniejszą e-książkę Endemit.pl jest posiadanie przez uczniów Smartphona lub komputera z dostępem do internetu. Elektroniczne pomoce dydaktyczne powinny stanowić minimum jedno urządzenie na parę lub na maksymalnie trzy osoby.

Założenie konta

Aby utworzyć nowe konto należy wejść na stronę rejestracji. Wyskoczy nam strona, która zawiera formularz rejestracyjny. Poniżej został przedstawiony opis, w jaki sposób dokonać poprawnej rejestracji przez uczniów.

1. Uzupełnienie danych

Poniżej znajduje się ryc. 2, która przedstawia aktualny formularz rejestracyjny.

rejestracja w google

Ryc. 2. Formularz rejestracyjny. Źródło: screen własny strony rejestracyjnej www.google.com

Uczniowie zobowiązani są do podania poprawnych danych. Niektóre z nich ograniczają dostęp do wybranych usług. Uczniów należy zapoznać z dokumentem, znajdującym się w tym linku. W polu nazwa użytkownika jest możliwość podania własnego e-maila (nie wykorzystujemy tej opcji). W późniejszym procesie będzie łatwiej korzystać z usług. Podanie obecnego adresu e-mail i numeru telefonu nie jest wymagane.

2. Zatwierdzenie polityki prywatności

Po wypełnieniu danych i kliknięciu przycisku Następny krok, pojawi się polityka prywatności. Uczniowie zobowiązani są do zapoznania się z regulaminem. Nauczyciel powinien wytłumaczyć treść, której uczniowie nie rozumieją. Po kliknięciu przycisku Zgadzam się, wyskoczy okno z nowym e-mailem. Prosimy uczniów, aby zapisali sobie dane, takie jak:

 • adres e-mail
 • hasło

Przypomnijmy uczniom, że są to nasze dane osobowe, dlatego należy chronić hasło oraz adres e-mail. Zwróćmy uwagę, że wykorzystywanie naszego adresu e-mail przez różnego rodzaju firmy jest możliwe tylko wtedy, gdy się na to zgodzą. W innym przypadku dane osobowe tj. imię + e-mail, imię + nazwisko + e-mail lub nazwisko + e-mail, a także sam adres mailowy jest daną osobową. Dana osobowa, to taka dana, która prowadzi bezpośrednio do naszej osoby. Podobnie jest z numerem telefonu.

3. Przekazanie e-maili przez uczniów

Nauczyciel powinien posiadać listę mailową utworzoną przez uczniów. Uczniowie podają adresy e-mailowe, a nauczyciel informuje ich, że będzie on służył tylko do pracy na lekcjach lub zostanie wykorzystany w przypadku kontaktu, zadawania prac domowych lub innych operacji związanych z nauczaniem i kształceniem. Najlepiej, jeśli uczniowie podpisali listę z powyższą informacją. W ten sposób uczulimy ich na łatwość pozyskiwania i wykorzystywania naszych danych osobowych. W przyszłości może im to ułatwić pracę i funkcjonowanie. Unikną w ten sposób np. niechcianych reklam oferowanych przez różnego rodzaju firmy.

Narzędzia Google w szkole

Przechodzimy do sedna sprawy, czyli narzędzi Google w szkole. Skuteczne lekcji geografii to wykorzystywanie urządzeń elektronicznych oraz Internetu do pracy i nauki.

Nowoczesna lekcja geografii

Dzięki e-książce Endemit.pl przekażemy wiedzę geograficzną, ale także współczesne wykorzystywanie danych i informacji o osobach. Globalizacja jest częścią nauczania geografii, przez co wykorzystywanie danych świetnie wpisuje się w tematykę geograficzną. Pewnie niektórzy czytelnicy pomyślą, że informacje o polityce prywatności na lekcjach geografii są zbędne (przecież to nie geografia). Na szczęście jest to mylna opinia. Nasze dane wykorzystywane są dzisiaj na całym świecie, dzięki globalizacji. Na lekcjach geografii nie raz będziemy dotykać tego pojęcia. Dlaczego więc nie wykorzystać go w praktyce? Uświadamiajmy naszych uczniów!

Opis narzędzi Google

Google posiada wiele narzędzi, jednak zaprezentuje tylko niektóre z nich. Zachęcam także do odkrywania innych tajemnic tej firmy i wykorzystywania ich podczas tworzenia niesamowitych lekcji.

Narzędzia potrzebne do pracy na lekcji:

 • Gmail – coraz częściej wysyłamy e-maile. Dzięki temu narzędziu nauczymy uczniów w jaki sposób skonstruować poprawnego maila, jaki temat maila dodać oraz jak wysłać taki list. Użyjemy go także do kontaktu z uczniami. Przesyłanie prac domowych lub poinformowanie o niezwykłym zjawisku, dlaczego nie robić tego właśnie w ten sposób? Dzięki temu zwrócimy ich uwagę, że komputer lub Smartphon’e nie służy tylko do gier i przeglądania bezsensownych stron internetowych.
 • Google Map’s – narzędzie znane zapewne większości z nas. Oprócz wyszukiwania położenia obiektów geograficznych odnajdziemy tutaj ciekawą bazę związaną np. z restauracjami, hotelami – w tym także ocenę użytkowników na temat danego obiektu.
Czytaj dalej!  Sukces w szkole dzięki Google – skuteczne lekcje geografii. Google Map's.
 • Street View – narzędzie pomoce podczas e-wycieczek. Elektroniczna wycieczka to doskonały sposób, aby poszerzyć horyzonty pozyskiwania informacji przez uczniów. W czasie zajęć lub w domu możemy prześledzić np. zabytkową dzielnicę miasta.

  google my maps

  Ryc. 3 Google My Maps. Źródło: Screen www.google.com

 • Google Earth – jak sama nazwa wskazuje, jest to kula ziemska. Google Earth jest zaawansowaną strukturą zwizualizowanych danych geograficznych. Kulę ziemską można obracać w dowolnym kierunku lub powiększać ją dowolnie. Dodatkowo można znaleźć tutaj ciekawe informacje lub nagrać e-wycieczkę.
 • Google My Maps – narzędzie dla kreatywnych. Prosta mapa stworzona przez ucznia, to wszystko dzięki Google My Maps. Atrakcyjna i efektywna lekcja, to taka, na której oprócz ciekawych efektów można samemu coś stworzyć. Własna mapa może być wykorzystana np. w projektowaniu wycieczki rowerowej.

Konfiguracja usług

Kliknij poniżej, aby zobaczyć proces konfiguracji usług Google.

Czytaj dalej!  Sukces w szkole dzięki Google – skuteczne lekcje geografii. Konfiguracja.

Napisane przez: Mariusz Kupczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *