Chcesz pobrać dane o pokryciu terenu, a nie wiesz jak to zrobić? Nic trudnego! 🙂 W tym poradniku dowiesz się jak pobrać CORINE LAND COVER (CLC).

CORINE LAND COVER wykorzystywany jest w wielu dzidzinach nauki, m.in. w meteorologii. Pobranie zdjęć nie jest trudne, a o ich przetworzeniu dowiesz się w kolejnych poradnikach. W killku prostych krokach przedstawie, jak pobrać zdjęcia i pliki wektorowe (shp) pokrycia terenu (CORINE LAND COVER).

1. Adres internetowy CLC

Aby pobrać zdjęcia CLC należy przejśc na stronę www, dostępną pod linkiem http://land.copernicus.eu/pan-european/corine-land-cover/clc-2012.

2. Rejestracja na stronie www

Koniecznym elementem w pobieraniu zdjęć jest zarejestowanie się na stronie www projektu. W tym celu przejdź do zakładki „register”. Po zarejestrowaniu się przejdź do strony logowania.

3. Pobieranie zdjęć

W linku podanym w akapicie pierwszym, wybierz zakładkę „Download”. Jeśli wymagane jest jest zalogowanie – zaloguj się (bez tego nic nie zrobisz). Istnieje kilka możliwości pobierania zdjęć i danych pokrycia terenu (CLC).

Pobranie danych w wersji Rastra jest mniej dokładne. Raster daje ogólny pogląd na pokrycie terenu, nadaje się także do podstawowych obliczeń zmian powierzchni terenu. Wersja wektorowa (CLC) waży bardzo dużo. Jest to bardzo dokładna baza danych pokrycia terenu. Służy do specjalistycznych zastosowań np. w meteorologii.

4. Pobieranie starszych wersji CLC

Pobranie starszych wersji pokryć terenu wystarczy przejść do innej zakładki lub kliknąć w ten link: http://land.copernicus.eu/pan-european/corine-land-cover Dostępne są tutaj pokrycia terenu od roku 1990. Kilkając w odpowiedni link uzyskamy interesujące nas dane. Mam nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże w pobieraniu zdjęć pokrycia terenu. Więcej na temat CLC znajdziecie w kolejnych poradnikach, już niedługo! 🙂

Czytaj dalej!  Tworzenie hipsometrii w QGIS

Napisane przez: Mariusz Kupczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *