Odwzorowania w programie QGIS mogą sprawiać wiele trudności. Jeśli kiedykolwiek miałeś z nimi problem, dobrze trafiłeś. Wiele osób zmaga się z tego rodzaju problemami. W tej części poradnika dowiesz się w jaki sposób poradzić sobie z podstawowymi błędami. W programach GISowych mamy dostęp do bardzo wielu, nawet setek dostępnych odwzorowań kartograficznych i geodezyjnych. W programie QuantumGIS możemy zmienić odwzorowanie ogólne oraz odwzorowania poszczególnych warstw. Jak to zrobić? O tym w dalszej części artykułu.

Zmiana odwzorowania

Aby zmienić odwzorowanie QGIS dla wszystkich warstw kliknij na bieżący układ współrzędnych w prawym dolnym rogu programu.

odwzorowanie

Pojawi się takie okno:

zamiana_odwzorowania

Zaznacz na samej górze  reprojekcja w locie, w ten sposób będzie można wybrać odwzorowania.

Wybieramy interesujące nas odwzorowanie i klikamy ok.

 

Drugi sposób na zmianę odwzorowania

W programie QGIS mamy możliwość zmiany odwzorowania każdej jednej warstwy. Często zdarza się, że występują problemy z dopasowaniem do ogólnego odwzorowania. Aby nadać odwzorowanie pojedynczej warstwie, kliknij na nią prawym klawiszem myszy i wybierz właściwości. Następie w zakładce ogólne, można wybrać odwzorowanie.

wybor_odwzorowania

Klikamy w przycisk tak jak na obrazku, pojawi się nowe okno. W nowym oknie będzie można wybrać odwzorowanie.

 

Może zdarzyć się tak, że zmieniając odwzorowania lub ustawiając wszędzie jednakowe odwzorowanie, warstwy nam się rozjeżdżają. Aby zapisać warstwę w odpowiednim odwzorowaniu należy:

W ten sposób mamy nową warstwę z prawidłowym odwzorowaniem. Co ważne nic nam się nie przesuwa, a wszystkie odwzorowania są na swoim miejscu.

  • Kliknąć w warstwę prawym klawiszem myszy
  • Zmieniamy odwzorowanie na takie, jakie nas interesuje
  • Po wybraniu odwzorowania, klikamy prawym klawiszem myszy na warstwę i zapisujemy ją jako
  • Teraz wybieramy w jakich współrzędnych ma zapisać się dana warstwa
  • Zapisujemy plik

W ten sposób można rozwiązać problem z najczęstszą przyczyną odwzorowań w programie QGIS. Jeśli masz pytania pozostaw je w komentarzu.

Czytaj dalej!  Etykietowanie w QuantumGIS

Napisane przez: Mariusz Kupczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *