Endemit.pl

Witryna Nauk o Ziemi

Jeśli podoba Ci się Endemit.pl,

wesprzyj nas i przekaż darowiznę.

Znalezione obrazy dla zapytania paypal darowizna

 

 

Nad Europejskim obszarem synoptycznym stery w kształtowaniu pogody objęły niże atmosferyczne. Największy wpływ na jej kształtowanie mają: głęboki cyklon znad Wysp Brytyjskich, o ciśnieniu w centrum wynoszącym 975 hPa, którego system frontów atmosferycznych sięga aż po Masyw Czeski oraz niż górny znad zachodniej Rosji.

 Bardzo ciekawa sytuacja wygląda z tym ostatnim ośrodkiem barycznym, który został odcięty od głównego strumienia sterującego i napływu świeżego chłodnego powietrza. W ciepłej porze roku, taki niż zostałby stosunkowo szybko „rozłożony” przez konwekcje podczas której wydzielane jest ciepło utajone, a tym samym dochodzi do ocieplenia powietrza i zaniku kropli chłodu, czyli niżu górnego. W tym przypadku powierzchnia ziemi jest zbyt chłodna, aby zaszła konwekcja. W związku z tym cyklon nie zaniknie dopóki nie napotka cieplejszej powierzchni lub nie zostanie złapany przez główny strumień powietrza.

 

Na Polskę oddziałują wyżej wspomniane ośrodki baryczne; niż znad Wysp Brytyjskich na Polskę zachodnia i południową, a niż znad zachodniej Rosji na północno – wschodnią część kraju. Skutkiem tego jest wzrost zachmurzenia i słabe opady śniegu. Dzisiaj w nocy temp. minimalna wyniesie od -19*C, -20*C na północnym wschodzie, przez -15*C, -16*C w centrum, do -5*C na południowym zachodzie. Słabe opady śniegu nadal będą występować na południu i południowym zachodzie. W dzień temp. maksymalna wyniesie od -11*C na północnym - wschodzie do -1*C na południowym – zachodzie.

W dniu jutrzejszym sytuacja synoptyczna nie zmieni się znacznie. Od południowego – zachodu zacznie wkraczać front ciepły z opadami śniegu. Opady występujące w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, kieleckim, łódzkim, lubuskim, wielkopolskim (południowa i środkowa część) zachodniopomorskim nie będą intensywne, a przyrost pokrywy śnieżnej nie powinien być większy niż 1 – 2 cm, przynajmniej do wieczora. W nocy z wtorku na środę opady ulegną intensyfikacji na zachodzie woj. lubuskiego i zachodniopomorskiego, gdzie wysokość pokrywy śnieżnej wzrośnie o ok. 3 cm. Intensywne opady śniegu natomiast przewiduje się w Sudetach zachodnich.

 

Comments are now closed for this entry

Logowanie

 
     
Przypomnieć login?   Zarejestruj się