Endemit.pl

Witryna Nauk o Ziemi

Jeśli podoba Ci się Endemit.pl,

wesprzyj nas i przekaż darowiznę.

Znalezione obrazy dla zapytania paypal darowizna

 

 

Coraz głośniej w mediach mówi się o wirusie Zika, który rozprzestrzenia się w Europie. Czy wirus ten zagraża Polakom? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się czy Polska powinna czuć się bezpiecznie.

 

Czym jest wirus Zika?

Wirus Zika - wirus z rodzaju Flawiwirus, z rodziny Flaviviridae. Po raz pierwszy wyizolowano go w Ugandzie w 1947 r. Już rok później udało się wyizolować wirusa Zika z komarów, właśnie one odpowiedzialne są, za rozprzestrzenianie się go w Europie. Pierwsze doniesienia o zakażeniu człowieka pochodzą z 1952 roku. 

Phlebotomus pappatasi bloodmeal continue2.jpg
By Content provider: CDC/ Frank Collins - This media comes from the Centers for Disease Control and Prevention's Public Health Image Library (PHIL), with identification number #10277. Note: Not all PHIL images are public domain; be sure to check copyright status and credit authors and content providers. English | Slovenščina | +/−, Public Domain, $3

Co się stanie, gdy zarazi się człowiek?

Ugryzienie przez zainfekowanego komara u zdrowego dorosłego człowieka może nie wywołać żadnych objawów lub skończyć się niezbyt poważną, kilkudniową infekcją. Gorączka, wysypka, ból głowy, dolegliwości mięśni i stawów, osłabienie – według Światowej Organizacji Zdrowia właśnie takie symptomy najczęściej towarzyszą chorobie.

Co z kobietami w ciąży?

Dużo w mediach słyszy się o tym, że kobieta w ciąży zarażona wirusem Zika może urodzić dziecko z małogłowiem, jednak naukowcy twierdzą, że prawdopodobnie to właśnie ten wirus powoduje małogłowie. Ta informacja nie jest jednak w 100% potwierdzona.

ciąża

Co z zagrożeniem dla Polski i polaków?

Wirus żyje w warunkach tropikalnych. Polska znajduje się w klimacie umiarkowanym przejściowym. Wirus potrzebuje temperatury minimum 11 st. C, aby przeżyć. Na portalu abczdrowie możemy znaleźć wypowiedź prof. Włodzimierza Gut, że w Polsce nie występują komary przenoszące Zika. W Polsce nie występują komary z gatunku Aedes aegypti, które przenoszą nie tylko Zikę, ale również dengę, czikungunię i żółtą gorączkę - mówi prof. Oznacza to, że społeczeństwo może czuć się bezpiecznie. Jednak warto zachować ostrożność planując podróż do krajów Ameryki Południowej, Azji oraz Afryki - tam ten wirus występuje naturalnie.

Zika virus infections worldwide

Kolorem mocno niebieskim oznaczone są potwierdzone infekcje, pozostałe mogły wystąpić na tym obszarze.

Opracowano na podstawie:

 https://pl.wikipedia.org/wiki/Wirus_Zika#cite_note-Lanciotti.26-1

https://portal.abczdrowie.pl/czy-wirus-zika-zagraza-polakom

 

 

 

Comments are now closed for this entry

Logowanie

 
     
Przypomnieć login?   Zarejestruj się