Endemit.pl

Witryna Nauk o Ziemi

Jeśli podoba Ci się Endemit.pl,

wesprzyj nas i przekaż darowiznę.

Znalezione obrazy dla zapytania paypal darowizna

 

 

Po raz kolejny w tym roku pojawi się zjawisko zorzy polarnej. Nad Polską w tegorocznym okresie zimowym zorza polarna pojawiała się często. Naukowcy od tygodnia obserwują ciemne plamy słoneczne, które zwiastują rozbłysk i wyrzut masy.

 

Northern Lights Fan

Nie tylko dzisiejsza noc będzie pełna niesamowitych zjawisk świetlnych, ale również sylwester. Pogoda wyżowa, która będzie utrzymywać się do nowego roku będzie sprzyjać obserwacji. 

Jakie zatem mamy warunki do obserwacji w Polsce?

Większość kraju będzie w zasięgu bardzo dobrych warunków obserwacji, natomiast województwa zachodnie oraz pomorze obejmie strefa dobrych warunków. Mapa przedstawia zasięg jakości obserwacji na terenie naszego kraju.

 

 

Plamy, które pojawiły się na Słońcu, naukowcy nazwali 2472 i 2473. Nazwy te nadaje się w celu identyfikacji. W skład jednego numeru może wchodzić kilka plam słonecznych. W wyniku rozbłysku w stronę ziemi emitowany jest silny wiatr słoneczny. Zorza polarna powstaje w wyniku zderzenia się cząsteczek wiatru z powierzchnią atmosfery ziemskiej. Chroni to naszą planetę przed szkodliwym promieniowaniem elekromagnetycznym. Światło zorzy polarnej może być różne, jednak zależy to od reakcji chemicznych. Czerwone światło powstaje w wyniku rekacji wiatru słonecznego z azotem, zielone z tlenem. Inne kolory są mieszaniną reakcji chemicznych zachodzących w górnej warstwie atmosfery. 

Słońce
 Rozbłysk na Słońcu. Fot. NASA

Łowcą zórz polarnych życzymy udanego polowania! :)

Comments are now closed for this entry

Logowanie

 
     
Przypomnieć login?   Zarejestruj się