Endemit.pl

Witryna Nauk o Ziemi

Jeśli podoba Ci się Endemit.pl,

wesprzyj nas i przekaż darowiznę.

Znalezione obrazy dla zapytania paypal darowizna

 

 

Cały obszar kraju znajduje się pod wpływem antycyklonu znad Czech. Układ zbudowany jest z chłodnego powietrza i można go określić jako wyż niski, czyli antycyklon widoczny tylko w dolnej troposferze. Nad wyżem mamy do czynienia z doliną geopotencjału, w obrębie której występuje prąd strumieniowy.

Takie warunki nie sprzyjają stabilności układu, dlatego ośrodek wysokiego ciśnienia nieco osłabnie i zacznie powoli przemieszczać się w kierunku południowo - wschodnim, zgodnie z kierunkiem strumienia sterującego. Jutro nad M.Bałtyckie dotrze płytki ośrodek niżowy wraz z frontem okluzji, który wkroczy do Polski w godzinach wieczornych. W obrębie frontu i poza nim nad Bałtykiem zaistnieją warunki dla płytkiej konwekcji, dlatego należy się spodziewać w północnych dzielnicach kraju silnych, przelotnych opadów śniegu ( głównie godziny wieczorne i nocne).

 

Mapa synoptyczna z dnia 18 stycznia 2015 r.

 

Już tej nocy nad M. Bałtyckim pojawi się płytka konwekcja, w związku z tym, szczególnie na wybrzeżu (poza jego zachodnią częścią ) wystąpią przelotne, lokalnie silne opady śniegu, które będą słabnąć podążając w głąb Polski. Zachmurzenie w ciągu nocy będzie zmienne i dlatego prognozowanie temperatury minimalnej może sprawiać trudności. Jednakże wygląda na to, iż w południowo – zachodniej Polsce zachmurzenie będzie niewiele się zmieniać i w ciągu nocy będzie przeważnie małe. To tam temperatura powinna być najniższa, zwłaszcza w Jeleniej Górze, gdzie temp. minimalna może wynieść -17°C, -19°C. Na wschodzie kraju temperatura minimalna wyniesie od -16°C do -13°C (poza południowo – wschodnią częścią kraju). W centrum od -7°C do -10°C, na zachodzie od -6°C do -9°C. Najwyższa temperatura tej nocy spodziewana jest na północnym - zachodzie kraju i wybrzeżu, od -4° do -2°C.

W ciągu dnia temp. maksymalna wyniesie od -6°C, -7°C na wschodzie do 0°C na wybrzeżu. Już od rana mocniej śnieg będzie padać na północy kraju, najmocniej w obszarze Zatoki Gdańskiej. Poza tym słabe opady śniegu wystąpią w centrum i na wschodzie. Wieczorem od północnego - zachodu wkroczy kolejna strefa silnych konwekcyjnych opadów. Na północy kraju wzrośnie prędkość wiatru do 7 – 9 m/s, w porywach do 12 – 13 m/s.

Comments are now closed for this entry

Logowanie

 
     
Przypomnieć login?   Zarejestruj się