Endemit.pl

Witryna Nauk o Ziemi

Jeśli podoba Ci się Endemit.pl,

wesprzyj nas i przekaż darowiznę.

Znalezione obrazy dla zapytania paypal darowizna

 

 

Polska znajduje się w zasięgu oddziaływania niżu znad Pojezierza Onesko-Dwińskiego na zachodzie Rosji, który w kolejnych godzinach w skutek zmniejszających się zmian adwekcyjnych i innych czynników będzie ulegać cyklolizie, czyli rozpadowi.

W dalszych 72 h nie widać zmian atmosferycznych, które mogłyby doprowadzić do jego regeneracji. Jednakże najistotniejsze procesy zachodzą teraz na zachodzie Europy, na Oceanie Atlantyckim. Intensywnie pogłębiający się cyklon sprawi, że Wyż Azorski w ciągu następnych 3 dni sięgnie klinem aż po może północne. Po jego wschodniej stronie do całej Europy zacznie napływać chłodne powietrze. Adwekcja chłodnej masy powietrza zaznaczy się także w Północnej Afryce, gdzie na wysokości 850 hPa pojawi się izoterma -4°C.

Prognoza temperatury i wysokości geopotencjału w dniu 16.01.2016 - 850 hPa

Źródło: estofex.org

Aktualnie przez Polskę przechodzi chłodny front atmosferyczny. Na godzinę 18:00 przebiega on od Gorzowa Wielkopolskiego po Białą Podlaską i przemieszcza się w kierunku południowo – wschodnim. Na froncie występują słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Za frontem również pojawiają się i będą się pojawiać niewielkie, przelotne opady, początkowo deszczu ze śniegiem, a później śniegu. Za nim napływa zdecydowanie chłodniejsza masa powietrza. W związku z powyższym w nocy temperatura powietrza znacznie się obniży, szczególnie na północy kraju, gdzie adwekcja tej masy będzie najintensywniejsza. Temperatura minimalna wyniesie od -1°C na zachodzie, przez -5°C w centrum do -8°C na północnym wschodzie Polski. W ciągu dnia od zachodu wkroczy front okluzji za którym napłynie cieplejsze powietrze. Temperatura maksymalna wyniesie od -3°C na północnym - wschodzie do 3°C na południowym - zachodzie. Słabe opady śniegu pojawią się na zachodzie, północy i wschodzie kraju. Niestety, to będzie kolejny pochmurny dzień z większymi przejaśnieniami na południu i północnym - wschodzie Polski.

Szczegółowiej o nadchodzących mrozach napiszemy w następnych prognozach.

Comments are now closed for this entry

Logowanie

 
     
Przypomnieć login?   Zarejestruj się