Endemit.pl

Witryna Nauk o Ziemi

Jeśli podoba Ci się Endemit.pl,

wesprzyj nas i przekaż darowiznę.

Znalezione obrazy dla zapytania paypal darowizna

 

 

Finalnym produktem tworzonym w programie QGIS może być mapa w postaci druku. W tym poradniku dwiesz się, w jaki sposób utworzyć druk przygotowanej mapy w programie QuantumGIS.

 

Wprowadzenie

W poradniku dowiesz się w jaki sposób utworzyć szablon wydruku mapy oraz jak zmieniać podstawowe elementy. Opiszę wszystkie najważniejsze elementy, o których warto wiedzieć.

 

Przygotowywanie wydruku

Jeśli mamy gotową mapę w postaci wektorowej, wystarczy kliknąć na przycisk nowy wydruk, aby utworzyć szablon wydruku. W poradniku będzie przedstawiony wydruk gotowej mapy hipsometrycznej dla Polski (Tworzenie mapy hipsometrycznej Polski).

Przycisk nowy wydruk znajduje się w lewym górnym obszarze programu.

nowy wydruk QGIS

Po wcisnięciu pojawi się okno, w któym należy wpisać nazwę wydruku. Można pozostawić to pole puste, jednak zachęcam do wpisania nazwy, tak, aby ułatwić pracę z wydrukami.

nowy wydruk mapy

Tak wygląda okno, w którym będziemy przygotowywać mapę do wydruku.

Aby dodać mapę na kartkę, kliknj przycisk, tak jak zaznaczono powyżej i przeciągnij na obszarze kartki. Wstępną rzecz mamy już za sobą, czas popracować nad wyglądem całości.

 

Zmiana rozmiarów kartki

W zakładce kompozycja mamy wszystkie potrzebne narzędzia, aby dostosować kartkę papieru, na której tworzymy szablon wydruku.

Możemy wybrać własny rozmiar lub wybrać jeden z gotowych. W kursie będziemy pracować na kartce A4 o orientacji poziomej. Możemy zmienić równieź ustawienia marginesów strony. Kolejnymi opcjami w kompozycji są: liczba stron i wartość rozdzielczości w DPI. Jeżeli mamy większy obraz, a drukarka drukuje tylko kartki A4 i mniejsze, możemy wybrać liczbę stron i na kliku stronach umieścić naszą mapę, w ten sposób wydrukujemy większą mapę. Minus jest taki, że poszczególne kartki, trzeba będzie ze sobą posklejać.

Rozdzielczość DPI, czyli ilość pikseli przypadająca na jeden cal. W praktyce im większa rozdzielczość tym większa jakość ale większy równieź rozmiar pliku. Optymalnie pozostawiamy 300 DPI. Naszą mapę możemy również wydrukować jako raster, zaznaczamy wtedy odpowiednią opcję.

Dodawanie tutułu

Aby dodać tutył mapy klikamy na ikonę dodaj tutył i przesuwamy podobnie jak mapę na obszarze kartki. Aby edytować wielkość czcionki, czcionkę i inne parametry tytuły klikamy na obszar tytułu, następnie wybieramy zkładkę właściwości obiektu.

Edycja tytułu

Pierwszą dostępną opcją jaką mamy możliwość edycji to pole tekstowe, wpisujemy tam tutył naszej mapy. W kolejnych sekcjach będziemy mogli zmienić właściwości czcionki. Inne właściwości są na tyle łatwe do zrobienia, że nie ma sesnu ich omawiać.

Skala mapy

Sklę mapy możemy dodać na dwa sposoby, pierwszy z nich, najprostszy, to podziałka liniowa.

Dodajemy ją z legwego panelu, podobnie jak inne elementy przesuwamy na obszarze kartki. Wszystkie parametry możemy ustawić podobnie jak dla tytułu. Proponuję ustawić w stylu: znaczniki u góry

Drugi sposób to dodanie ręcznie warstwy tekstowej i wpisanie wartości skali mapy z właściwości obiektu mapy.

Dodawanie legendy

Podobnie jak inne sekcje, legendę dodajemy z panelu bocznego.

Aby edytować poszczególne elementy legendy, klikamy na włsciwości obiektu legendy i odznaczamy opcję aktualizuj. Aby usunąć z legendy niepotrzebne obiekty, klikamy na interesujący nas obiekt i kilkamy minus.

Edycja legendy w QGIS

Podobnie możemy zmienić nazwę, wtedy klikamy na ikonę obok. 

 

Zmiana skali i położenia mapy na kartce

Ostatnią czynności jaką powinniśmy wykonać to ustawienie odpowiedniej skali mapy i usytuowaniu jej na kartce. Klikamy na mapę, wybieramy zakładkę właściwości obiektu.

Naciskamy przycisk odśwież, z wyborem opcji cache. Możliwe, że mapa nam się przesunęła. Teraz ustawiamy na obszarze kartki, gdzie chcemy umiejscowić naszą mapę. Przykład poniżej:

usytuowanie mapy w QGIS

Teraz ustalamy skalę mapy. Wcześniej jednak w opcjach kliknij na ustaw do zasięgu mapy, w ten sposób mapa nam się wyśrodkuje, teraz wpisujemy interesującą nas skalę, tak aby była optymalnie jak największa. Wybieramy opcję renderuj i klikamy odśwież. Mapa może się trochę ciać przy powiększaniu jej, ponieważ w czasie rzeczywistym program ją renderuje. Opcję renderuj wybieramy tuż przed samym wydrukiem mapy. Jeśli pracujemy nad projektem całej mapy, pozostawiamy opcję cachę. Jeśli mamy wybraną opcję cache, obraz mapy będzie nam się pikselizował, dla warunków roboczych, w niczym to nie powinno przeszkadzać, jeśli nam przeszkadza, po prostu kilkamy odśwież.

 

Jeżeli wcześniej wpisywaliśmy skalę mapy ręcznie, powinniśmy edytować ten tekst i przypisać odpowiednią (aktualną) skalę.

Całość wygląda mniej więcej tak, jak poniżej na obrazku.

Wygląd mapy w programie

Przed kontunowaniem proponuję zapisać projekt szablonu.

Jeśli wszystko mamy gotowe, nie pozostaje nam nic innego jak wydrukować lub wyeksportować mapę. Klikamy odpowiednią dla nas opcję w górnej częsci programu.

Eksport mapy do PNG

Warto wyeksportować plik do postaci graficznej, ponieważ będziemy mogli sobie wydrukować mapę oraz udostępnić ją np. w internecie. Podczas wydruku program może się zawieścić, powinniśmy chwilę odczekać i powinno być wszystko ok.

Efekt końcowy

Ostatecznie mapa w moim przypadku wygląda następująco.

Gotowy wydruk

Jeśli w trakcie tego poradnika pojawiły się pytania pozostaw je w komentarzu. Jeżeli  poradnik się podoba , polajkuj i udostępnij na fb lub znajomym ;)

 

 

 

 

Komentarze   

+1 #1 Adam 2016-02-19 13:28
Właśnie zastanawiałem się w jaki sposób można dodać skalę mapy w postaci liczbowej :) Dzięki :)
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Logowanie

 
     
Przypomnieć login?   Zarejestruj się