Etykiety na mapie są bardzo ważną sprawą. Niestety przyprawiają bardzo wielu problemów. Często pojawia się pytanie, w jaki sposób wyświetlić kilkanaście nazw w jednym miejscu. Technik etykietowania jest wiele, poradnik przedstawia tylko niektóre z nich. Podstawowe etykiety na mapie dotyczą miejscowości, nazw rzek, jezior, dróg itp. Konieczne jest dobranie odpowiedniej wielkości czcionek oraz stylu.

Podstawy etykietowania

Etykietowanie w programie QGIS należy rozpocząć od sprawdzenia informacji w bazie danych. Musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań:

 • Jakie informacje zawiera baza danych?
 • Czy informacje są poprawnie wpisane?
 • Które obiekty obejmiemy największym priorytetem?
 • Po której stronie wyświetlić etykietę?
 • Jaką czcionkę wybrać?
 • Jaką formę opisu wybrać? (np. etykieta po łuku, bądź dopasowana do kierunku cieku lub drogi)

Jeżeli odpowiemy na wszystkie pytania i mamy już pełen obraz naszej wizualizacji tekstowej, możemy przejść dalej.

Obiekty na mapie

Naszymi obiektami na mapie na pewno są poligony, linie i punkty. Zanim zaczniesz cokolwiek robić, sprawdź ich położenie. Obiekty punktowe powinny być na samej górze w hierarchii warstw a poligony najniżej. Jeżeli wszystko jest ustawione wg poprawnej kolejności, to czas na najważniejsze.

Etykietowanie w QGIS

Aby zacząć etykietowanie naszej mapy, zacznijmy od zaznaczenia warstwy. Następnie poszukajmy przycisku „abc” w górnej części zakładek programu i go kliknijmy.

wybór etykiet Qgis

Wyskoczy nam okno z właściwościami warstwy, a konkretnie z etykietami. Innym sposobem na dotarcie do właściwości jest kliknięcie prawym klawiszem myszy na warstwę -> właściwości -> etykiety. Okno służy do wskazania prawidłowego formatowania tekstu etykiety.

Należy podać:

 • skąd program ma czerpać dane (najczęściej z konkretnej kolumny tabeli atrybutów)
 • jaka kolumna odpowiada za nazwę etykiety
 • inne dane np. wielkość czcionki czy jej styl.

Ciekawym dodatkiem do naszej etykiety jest użycie otoczki. Zachęcam do zabawy z tym elementem formatowania tekstu.

Czytaj dalej!  Interpolacja QGIS

Położenie etykiet w Qgis

Położenie etykiet w programie Quantum GIS często sprawia problemy. Po pierwsze etykiety nachodzą na siebie lub się nie wyświetlają. Wydrukowane są nieczytelne, natomiast w podglądzie sprawiają wrażenie idealnych. Często nasza mapa nie wygląda tak, jak w naszej wyobraźni. Przejdźmy zatem do położenia etykiet.

W oknie położenie mamy różne parametry do wyboru. W zależności od wersji programu jest ich mniej lub więcej, a także mogą mieć inny opis. Położenie oparte na danych wymaga odpowiednich danych w tabeli atrybutów. Dla potrzeb kursu załóżmy, że są to współrzędne geograficzne. Nie będziemy poruszać tutaj tego tematu. Kolejnym elementem jest priorytet, tutaj możemy nadać wartość, która warstwa jest ważniejsza. Jeśli etykiety o mniejszej randze są nad etykietami o wyższej randze – zostaną wyświetlone tylko te o wyższym priorytecie.

W zakładce renderowanie, można ustalić wyświetlanie etykiet według skali. Ustalamy tutaj zakres skali mapy w jakiej etykiety mają być wyświetlane. Zwróćmy uwagę na opcję wyświetlanie wszystkich etykiet, łącznie z tymi które na siebie nachodzą. Jeśli chcemy, aby wszystkie etykiety się wyświetliły, koniecznie zaznaczmy tą opcję.

Przesuwanie etykiet w QGIS

Aby przesunąć etykietę, zastosujemy prosty trick. Nie jestem do końca pewien czy działa on we wszystkich wersjach QGISa, ale póki co jest to najszybsze rozwiązanie. Nie jest też ono poprawne, jeśli chodzi o metodykę. W każdym razie jeśli działa, to dlaczego coś zmieniać?

Należy:

 • dodać kolumny (liczbowe, dowolna ilość znaków)
 • włączyć tryb edycji warstwy
 • ponownie wybrać właściwości etykiet
 • w zakładce położenie, w sekcji oparte na danych podać kolumny z tabeli (odpowiednio x i y)
 • klikamy ok

Uruchomią się niedostępne dotychczas opcje. Wybieramy przycisk przesuń etykietę.

przesuwanie etykiet

W ten sposób będzie można przesunąć lub sformatować dowolną etykietę. Na pewno pomoże wam to rozwiązać wiele problemów z etykietowaniem.

Czytaj dalej!  Odwzorowania w QGIS

 

Napisane przez: Mariusz Kupczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *