Chiński satelita o nazwie Niebiański Pałac spada na Ziemię. Republika straciła z nim kontakt około roku temu.

Tiangong-1

Źródło: NASA

Tiangong 1 coraz niżej

Satelita jest coraz bliżej Ziemi. Naukowcy nie mogą przewidzieć dokładnie, gdzie spadnie. Obecnie wytraca prędkość, ponieważ znajduje się na wysokości dużego tarcia atmosfery. Orbita zmniejsza się wraz z wytracaniem prędkości – dlatego satelita coraz szybciej będzie zbliżał się do Ziemi. Naukowcy prognozowali spadek satelity od października do kwietnia 2018 roku. Obecnie nie są w stanie przewidzieć gdzie upadnie.

Spadną duże odłamki

Satelita waży 8,5 tony. Prawdopodobnie nie spali się w całości w atmosferze. Spadną odłamki o wadze nawet do 100 kg. Odłamki mogą spaść dosłownie w każde miejsce. Sytuacja jest poważna i stanowi zagrożenie dla ludzi.

Czy Polska jest zagrożona?

Z najnowszych obliczeń naukowców wynika, że odłamki spadną między 43 szerokości geograficznej północnej a 43 stopnie szer. geogr. południowej. Polska leży więc poza tym obszarem. Najbardziej narażone zostaną kraje w Europie takie jak: Turcja, Albania, Bułgaria.

Czytaj dalej!  3.1.2 Wykresy

Napisane przez: Mariusz Kupczyk

2 komentarze

Kasia Boruca

uff, dobrze że nas ominie. I dobrze ze wiemy w wyprzedzeniem o takich rzeczach!


This comment is considered not injurious

Reply
Mariusz Kupczyk

Dokładnie, gorzej jeśli spadłby nagle i bez żadnych ostrzeżeń. Myślę, że wtedy byłoby to dosyć poważne wydarzenie na świecie.


This comment is considered not injurious

Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *