Ostatnie dni lutego zaznaczyły się bardzo niskimi wskaźnikami termometrów. Wiele osób
z utęsknieniem spogląda za okno, doszukując się pierwszych oznak ocieplenia i kojących promieni ciepłego wiosennego słońca. Na szczęście wiosna już do nas przybyła! 1 marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Po nie tak odległych mroźnych incydentach oraz zmiennym charakterze wiosny narzuca się pytanie: czego możemy się po niej spodziewać?

25 lutego Eric Leister, meteorolog witryny accuweather.com opublikował długoterminową prognozę pogody na wiosnę 2018 roku dla obszaru Europy. Warto dodać, że predykcje te są bardzo ogólnikowe, ale warto zwrócić na nie uwagę, gdyż w poprzednich latach prognozy okazywały się stosunkowo trafne. Celowo używam stwierdzenia „stosunkowo trafne” – prognoza pogody na okres 3 miesięcy jest określana według modelu, który nie zawsze odzwierciedla rzeczywiste warunki w pełni poprawnie.

hightlights

Źródło: accuweather.com

Nad obszarem Polski prognozuje się silne i gwałtowne burze w okresie wiosennym. Nie zapowiada się bardziej znaczących incydentów związanych z silnym wiatrem w początkowej części wiosny. Meteorolodzy accuweather.com zapowiadają stopniowe podnoszenie się temperatury powietrza od początku marca do kwietnia, co ma sprzyjać nasilaniu się ekstremalnych warunków. Najbardziej gwałtownym okresem ma być przełom kwietnia i maja, wtedy spodziewa się najniebezpieczniejszych zjawisk meteorologicznych. W tym okresie istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia powodzi, silnych wichur, burz z gradem, a nawet pojedynczych trąb powietrznych. Podobne warunki mogą dotyczyć także południowo-zachodniej części Niemiec, Czech, Słowacji, wschodniej Ukrainy, Białorusi oraz krajów Bałtyckich.

Prognozy dotyczące pozostałych części Europy:

– Alpy oraz półwysep Bałkański: prognozuje się wysokie opady, które mogą powodować powodzie

– Francja, wschodnia część Hiszpanii i oraz południowa cześć Włoch: bardzo suchy kwiecień i maj,
a także niskie zagrożenie silnym wiatrem, wysokie temperatury powietrza, możliwe susze i zagrożenia dla rolnictwa

Czytaj dalej!  Devils Tower

– Portugalia i zachodnia Hiszpania: bardzo wilgotna pierwsza część wiosny, wysoka temperatura

– Wyspy Brytyjskie, kraje Beneluksu, północne Niemcy, Dania, Szwecja, Norwegia: przewiduje się stosunkowo niskie opady oraz małe zagrożenie silnym wiatrem, nie wyklucza się incydentalnych silnych opadów deszczu oraz wichur, możliwe występowanie dni gorących na przełomie maja i kwietnia

– Finlandia i wschodnia Rosja: wysokie temperatury powietrza jak na ten obszar, możliwe wichury
i opady znad Polski i krajów Bałtyckich

 

Prognoza pogody na wiosnę 2018 nie napawa optymizmem. Warto podkreślić, że warunki mogą się zmienić. Warto jednak mieć na uwadze powyższe stwierdzenia i być przygotowanym na ekstremalne zjawiska meteorologiczne. Polecam obserwować sytuację synoptyczną z dnia na dzień, wtedy nic nie powinno nas zaskoczyć.

 

Słońca bez końca, Michał Szewczyk

Napisane przez:

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *