Obecnie na rynku dostępnych jest wiele tzw. chmur danych. Chmura danych to nic innego jak przechowywanie plików na zewnętrznych serwerach. Możliwości są jednak często ograniczone m.in. przestrzenią dysku (zazwyczaj około 10-20GB darmowej powierzchni), a także dostępem do Internetu. Jeśli zapiszemy nasze dane w Google Drive, to mamy dostęp do niego z każdego zakątka świata. Na dysku można przechowywać różnego rodzaju informacje i pliki. Od tekstowych, po służące do tworzenia własnych map
w Google Map’s.

Wykorzystanie chmury danych na lekcjach jest niemal idealnym rozwiązaniem. Po pierwsze nie musimy się martwić czy uczniowie zabrali ze sobą np. dysk zewnętrzny lub nie mogli wykonać zadania, ponieważ dane przypadkowo usunęli. Dysk Google ma możliwość przywrócenia kopii zapasowej, a dostęp do chmury jest możliwy pod tym linkiem:

https://drive.google.com/

Możliwości Google Drive są bardzo szerokie, jednak posiadają ograniczenia. Wykorzystując te narzędzia na lekcjach, prawdopodobnie nie spotkamy się z nimi, ponieważ będziemy przeprowadzać proste operacje na plikach. Dodatkowo poradnik został tak skonstruowany, aby nie sprawiał problemów nauczycielowi oraz uczniom. Dużym atutem jest możliwość udostępniania plików innym lub do pracy grupowej np. na jednym arkuszu danych w czasie rzeczywistym. W ten sposób podział na grupy na zajęciach będzie ciekawym rozwiązaniem. Uczniowie mogą doskonalić swoje projekty
w dowolnym momencie, wtedy kiedy mają na to czas. Zadając pracę domową, możemy zlecić uczniom, aby udostępniali nauczycielowi swoje zadania w chmurze danych. Dzięki temu poprawiając zadanie, nie będzie trzeba korzystać z kartek, które często zajmują dużo miejsca na półkach. Nauczyciel i uczeń będą mieli dostęp do zadań, w dowolnym momencie i o dowolnej porze.

Kolejny rozdział książki przedstawia konkretne narzędzia Google, jednak wszystkie łączy Google Drive. Od tej pory wszystkie dane będą gromadzone w chmurze danych, niezależnie od wykorzystanych narzędzi podczas lekcji.

Napisane przez: Mariusz Kupczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *